Gdzie sie znajdujesz?​

Barometr zawodów

Barometr zawodów to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.
Zawody deficytowe to takie, w których liczba wolnych miejsc pracy jest większa niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej pracodawcom znaleźć kandydatów do pracy).
Zawody zrównoważone to te, w których liczba wolnych miejsc pracy jest zbliżona do liczby osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców.
Zawody nadwyżkowew których liczba wolnych miejsc jest mniejsza niż liczba osób zainteresowanych podjęciem pracy i spełniających wymagania pracodawców (najtrudniej osobom poszukującym pracy znaleźć zatrudnienie).

Barometr pokazuje zapotrzebowanie na zawody w każdym z powiatów w Polsce oraz na poziomie województw.

 Link do strony: https://barometrzawodow.pl/

Zapraszamy do korzystania z wyników!

Przydatne linki z doradztwa zawodowego

Wykaz szkół ponadpodstawowych powiatu pszczyńskiego:

http://pobierz.pless.pl/2019/05/informator_na_rok_szkolny_2019_2020.pdf

www.16personalities.com/pl – darmowy test osobowości (on line)

Pobierz i rozpakuj plik instalacyjny do gry: https://drive.google.com/file/d/1sq9oJs1erGX2KoHl3R3VOXpAFY6bLo6n/view „Tajemnica Aeropolis”, która określa zainteresowania oraz predyspozycje i preferencje zawodowe gracza.

https://mapakarier.org/ – interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego. 

Wybór szkoły i zawodu oraz możliwości kształcenia

Uczniowie przedstawiają w formie filmów animowanych charakterystykę wybranego zawodu.

– filmy są opisem: predyspozycji psychofizycznych, środowiska i warunków pracy, perspektyw zatrudnienia, ścieżek kształcenia w wybranym przez uczniów zawodzie.